Tavuk Bulyonlu Patlamış Mısır

Eveet yavaş yavaş havaların soğumasıyla patlamış mısır dönemine giriyoruz. Sıcak evde film keyfi yaparken nede güzel oluyor yemesi ımmm :) bulyonlu mısırmı olurmuş diyebilirsiniz ki bende demiştim.. ama inannın harika oluyor bir deneyin pişman olmazsınız :) Eşim mısırı sevmiyrmuş eskiden, şimdi tabagı elinden bırakmıyo :)

MALZEMELER:

İstenilen miktarda mısır

sıvıyağ

tuz

1 adet tavuk bulyon

YAPILIŞI:

Tencereye sıvı yağ koyalım, biraz da tuz ekleyelim ( bulyon koyacağımız için tuzu az atıyoruz). mısırı da ekleyip karıştıralım. Tencerenin kapağını kapatalım. Mısırlar yavaş yavaş patlamaya başlayacaktır. mısırlar patlamaya başlarken  ufaladığınız bulyonu içine ekleyin (önceden atarsak bulyonumuz yanar) ve kapağını kapatarak, tencereyi eliniz ile kuvvetli bi çalkalayın ki bulyon topaklaşmasın.Kapağı açmayın yoksa her taraf mısır olur. Ara sıra tencereyi sallayarak mısırların tümünün patlamasını sağlayın. Burada önemli nokta patlama sesleri kesildikten sonra tencereyi daha fazla ateşte tutmamak. Yoksa patlamış fakat yanık aromalı mısırınız olur. Herkese afiyet olsun :)

2 thoughts on “Tavuk Bulyonlu Patlamış Mısır”

  1. Merhabalar, ne kadar mısır için ne kadar yağ koyuyorsunuz acaba? Mısırlar yağın içinde yüzecek kadar mı yoksa tavayı ıslatacak kadar mı?

    Şimdiden teşekkürler

    Eren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir