Nohut Haşlama

Nohut’un doğrudan yemeği yapıldığı gibi, çoğu yemeklerde katkı malzeme olarak kullanılır. Mutfaklarımızda nohut doğrudan etli veya etsiz olarak yemeği yapılır. Bunun yanı sıra onlarca çeşit yemeğin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Nohut hangi amaçla kullanılacaksa kullanılsın, mutlaka haşlanması gerekir. Haşlanması belirli bir ölçü ve kural içerisinde yapılırsa, yemeklerin lezzeti tadan tarafından fark edilir.

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine, 2 su bardağı nohut konulacak ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde nohutlar bir gece boyunca en az, 8 saat bekletilecek. Bu işleme nohut’un ıslatılması denir.

Gece boyu su içerisinde bekletilen nohutlar süzülecek ve yıkanacak. Uygun bir tencere içerisine konulacak ve üzerine iki parmak geçesiye kadar su doldurulacak. Tencere ocak üzerine alınacak, yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı,düşük konumuna getirilecek.

En düşük ısı konumunda nohutlar 50 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde nohutlar süzülecek ve soğuk sudan geçirilerek ovalayıp kabukları çıkarılacak. Bu şekilde yarı pişmiş nohutlar, istenilen yemek yapımında kullanılabilir. Veya, nohutlar buzdolabı torbalarına konularak dondurucu da saklanabilir.

Nohut haşlamanın bir başka yolu ise, nohutları gece bekletmeden doğrudan düdüklü tencere içerisinde 40 dakika süre ile haşlamaktır.

One thought on “Nohut Haşlama”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir